Če ne vidite sporočila, kliknite na povezavo |
|
|
Spoštovani!
Pred vami je druga številka Prostovoljskega novičnika za šole, ki ga ustvarjamo z namenom spodbujanja razvijanja prostovoljstva v šolah. Predstavili vam bomo nekaj dobrih prostovoljskih praks pri nas in v tujini, vas razvedrili z video posnetki navdihujočih izkušenj prostovoljskih parov ter vas povabili na izobraževanja. Upamo, da boste z Novičnikom pridobili zagon za vzpostavljanje ali širjenje idej prostovoljstva in solidarnosti med učenci/dijaki.
Vabljeni k branju in seveda tudi deljenju Novičnika v kolektivu! Vabimo vas tudi k sodelovanju pri ustvarjanju vsebin Novičnika: na novice@filantropija.org nam pošljite zanimive prostovoljske zgodbe iz vaše šole ali vsebine, povezane s prostovoljstvom, za katere menite, da bi jih bilo smiselno deliti z ostalimi. |
|
|
Otroci, ki so prišli v Slovenijo iz tujine in potrebujejo pomoč prostovoljcev, so predvsem otroci begunci in otroci delovnih migrantov. Oboji imajo veliko skupnega – slabe socialne razmere, iztrganost iz domačih okolij, izgube bližnjih oseb, neznanje jezika, nujnost prilagajanja na novo okolje ter na nova pisana in nepisana pravila odnosov in vedenja, integracijo v novo okolje, včasih pa tudi ksenofobične ali poniževalne odnose okolja. Eni in drugi imajo mnogo manj možnosti in virov pomoči, ko se znajdejo v stiskah glede učenja ali v čustvenih stiskah. Starši imajo v veliki večini primerov nižjo izobrazbo, ne govorijo slovensko, so pogosto še slabše integrirani kot njihovi otroci, ki obiskujejo šolo ali vrtec in zato, in nimajo denarja za plačane oblike pomoči. Otroci begunci pa so obremenjeni s še večjimi izgubami in travmatskimi dogodki, ki prizadevajo njihovo čustveno dobrobit in duševno zdravje.
Pomoč, ki jo zagotavljajo država in vzgojno-izobraževalne institucije, ni zadostna. Očitna je potreba po dodatnih virih pomoči. Civilna družba, nevladne organizacije, prostovoljci, ki delujejo v organiziranih strukturah (nevladne organizacije, šole, verske organizacije), pa tudi prostovoljska pomoč ljudi zunaj organizacij so pomembni in učinkoviti viri pomoči otrokom tujcem v Sloveniji.
Delovanje prostovoljcev v okviru šole bogati šolo, predvsem njeno vlogo pri razvoju človečnosti in socialne odgovornosti otrok. Pomoč otrokom tujcem je tudi učna ura strpnosti, solidarnosti, medkulturnega sobivanja. Šola je najboljši možni socialni prostor za razvijanje teh medčloveških dobrin pri vseh otrocih, tudi pri tistih, ki takšne vzgoje niso deležni v domačem okolju.
In ne nazadnje je aktiviranje človeških virov v skupnosti pomembno za dobrobit vseh članov skupnosti, za socialni kapital skupnosti, za to, kako se bo skupnost soočala z izzivi sedanjega in prihodnjega časa.
Anica Mikuš Kos, predsednica Slovenske filantropije |
|
|
Vabimo vas na izobraževanje za pedagoške delavce Ustvarjanje dobrih odnosov v šoli in reševanje konfliktov, ki bo potekalo od 22. februarja do 24. februarja 2023 v Ljubljani in je objavljeno v katalogu KATIS.
Udeleženci usposabljanja, ki temelji na dognanjih transakcijske analize, asertivnosti in nenasilne komunikacije, bodo preko praktičnih vaj raziskovali, kako ustvarjati čim boljše odnose znotraj razreda, kolektiva in s starši. Spoznali bodo, kako nezadovoljene potrebe v nas zbujajo neprijetne občutke, raziskovali vzorce, po katerih se največkrat odzivajo, in prepoznavali te vzorce v drugih. Poskušali bodo razumeti, kaj se skriva za razdiralnim vedenjem, in odkrivali različne tehnike za doseganje večje povezanosti in konstruktivnega reševanja konfliktov, ki v odnose prinese več medsebojnega razumevanja in sproščenosti. Več informacij o programu, ceni in prijavah najdete tukaj.
|
Vabimo vas na izobraževanje za pedagoške delavce Mentorstvo prostovoljcem v vzgoji in izobraževanju, objavljeno v katalogu KATIS, ki se bo odvijalo od 19. aprila do 21. aprila 2023 v Ljubljani.
Z izobraževanjem želimo pedagoške delavce (vzgojitelje, učitelje v osnovnih in srednjih šolah, strokovne delavce v dijaških domovih in šolah s prilagojenim programom) usposobiti za kakovostno vodenje prostovoljstva otrok in mladih v vzgoji in izobraževanju. Prostovoljstvo bomo osvetlili kot način spodbujanja empatije, krepitve solidarnosti, kot pristop k razvijanju sodelovanja, pripadnosti in odgovornosti med otroki in mladimi. Več informacij o programu, ceni in prijavah najdete tukaj.
|
|
|
JUNAKI NAŠEGA ČASA 2021/2022 SO:
Z namenom razvoja in promocije prostovoljstva otrok in mladih v osnovnih in srednjih šolah ter dijaških domovih je v šolskem letu 2021/22 že osmič potekal natečaj Junaki našega časa. Čeprav je bilo delovanje mladih prostovoljcev zaradi upoštevanja ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusnih okužb tudi letos bolj omejeno, so se učenci, dijaki in njihovi mentorji angažirali in izpeljali številne prostovoljske aktivnosti in navdihujoče prostovoljske zgodbe.
Letos je med prejemniki nazivov 25 šol. Vzgojno-izobraževalni zavodi, ki so naziv potrdili, so: OŠ Grad, OŠ Janka Glazerja Ruše, OŠ Jožeta Hudalesa Jurovski dol, OŠ Komenda Moste, OŠ Kuzma, OŠ Lava, OŠ Livada, OŠ Lucija, OŠ Olge Meglič, OŠ Orehek Kranj, OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica, OŠ Preska, OŠ Rudolfa Maistra Šentilj, OŠ Simona Jenka Kranj, OŠ Sladki Vrh, OŠ Toneta Čufarja, OŠ Zreče, POŠ Bilje, Dijaški dom Antona Martina Slomška, Gimnazija Celje – Center in Srednja zdravstvena šola Ljubljana.
Utemeljitve in predstavitve vsake šole posebej najdete tukaj.
Vabimo vas, da se za naziv v letu 2022/2023 prijavite tudi vi - natečaj bo razpisan predvidoma marca, o točnem datumu in podrobnostih natečaja pa vas bomo še obvestili. |
|
|
VIDEO: MINT
Slovenska filantropija je skupaj z mednarodnimi partnerji iz Romunije, Češke, Poljske in Madžarske sodelovala pri projektu MINT – mentorstvo za integracijo otrok migrantov, katerega cilj je bil opolnomočiti mlade migrante in jih vključiti v nove integracijske aktivnosti. Da bi lahko cilj uresničili, so potrebovali prostovoljce, ki so zavzeli vlogo mentorja mladim migrantom.
V okviru projekta so pripravili video, v katerem mentoriranci in mentoriranke ter njihove prostovoljke mentorice govorijo o tem, zakaj je MINT za njih pomemben, o mentorskem odnosu in o tem, kaj bi po njihovem mnenju otrokom pri življenju v novi državi pomagalo.
Nekaj utrinkov iz videa, ki ga v celoti najdete tukaj tukaj: »To je najboljši projekt, kar sem jih imela, odkar sem prišla v Slovenijo.« »Ta projekt me je veliko naučil in se mi zdi, da zdaj dejansko imam nekaj za delati v tem svetu.«
»To je moj smisel, da nekomu pomagam, da nudim pomoč nekomu in da tudi ta oseba nekaj pomeni meni.« »To je prvič, ko je imela najboljšo prijateljico, ki ji pomaga.«
|
|
|
KAKO SVET REŠUJE JANE GOODALL? »Naša dejanja ustvarjajo spremembe v svetu, ti pa se moraš odločiti, kakšne spremembe si želiš.« - Jane Goodall (Foto: Dr. Jane Goodall Facebook profil)
Jane Goodall, znana primatologinja, je ugotovila, da z osredotočanjem na lokalne skupnosti izboljšujemo življenja ljudi, živali in okolja. In ko Jane Goodall govori, jo vsi poslušajo - zagovarja tiste, ki ne morejo spregovoriti sami zase. Zakaj ima njeno delo takšen učinek?
Jane Goodall je izbrala smernice, na katere se osredotoča, in to so ljudje, živali in okolje, vse pa povezuje skrb za šimpanze. Znotraj svojih projektov ustvarja skupine, ki skrbijo za določena področja, njihov cilj je jasen in prepoznaven, vedno podprt z raziskavami in neverjetnim delom prostovoljcev, ki omogočajo izpolnitev dobrega dela na vseh ravneh. Spremembe se začnejo s strastjo, njihova strast pa nenehno tudi raste.
Kako angažira prostovoljce?
Vizija njenega Instituta zajema raziskovanje in odkrivanje novih rešitev, tehnologij in orodij, s katerimi bi lahko zaščitili okolje in divje življenje – še posebej šimpanze in njihova okolja. Da lahko svoje delo opravlja dobro in nemoteno, za raznovrstne aktivnosti angažira prostovoljce, ki pomagajo pri pripravi hrane, čistijo kletke, skrbijo za vzdrževanje prostorov, fotografirajo, opazujejo vedenja živali itd.
Kaj se lahko od Jane naučimo?
Svet pretresajo številne krize, neenakosti, težave in stiske na različnih področjih. Nekateri v našem lokalnem okolišu potrebujejo hrano in socialno pomoč, drugi so osamljeni in rabijo pogovor, tretji so prišli iz tujine in potrebujejo pomoč pri učenju jezika ali integraciji v novo okolje. Našo pomoč potrebujejo tudi živali, planet, kulturne dejavnosti … Vendar lahko vsak na enkrat opravlja le eno delo.
Tako kot Jane potrebujemo jasen cilj, zato se vprašajte: - Katera krivica v svetu me najbolj prizadene? - Katero področje vzbudi moje zanimanje? - Kakšna so moja znanja, s katerimi lahko pomagam?
Vsak je v nečem dober in vsak lahko pomaga. Izberite svoj cilj, vzpostavite vizijo in začnite z majhnimi koraki v lokalni skupnosti, ki vas bodo pripeljali do velikih dejanj. Pomagajte družbi v okviru šole, razreda ali posamezno: organizirajte svojo prostovoljsko akcijo ali si poglejte razpoložljiva prosta prostovoljska dela.
|
|
|
VIDEO SLOVENSKI-UKRAJINSKI SLOVAR
»Za video slovar smo se odločili, ko smo videli, kako zelo se razveselijo mali ukrajinski otroci, če jim kdo reče kakšno besedo v njihovem domačem jeziku. Težko je zapustiti dom ter začeti na novo v tujini. Trudimo se, da bi se otroci čim prej naučili slovensko in se vklopili v novo okolje. Ob tem včasih pozabimo, da gre za otroke, ki živijo pod nenehnim pritiskom novic, kako v njihovi domovini divja vojna. Zaželeli smo si, da bi čim več slovenskih otrok in učiteljev naučili nekaj prijaznih besed, s katerimi bi pomagali beguncem, da bi se počutili bolj varno.
Video slovar smo tako namenili vsem slovenskim šolam in vrtcem, ki so v svoje skupine in razrede sprejeli ukrajinske begunce, pa tudi vsem prostovoljcem, ki so poleti pripravili počitniške tabore zanje.
Naša prostovoljska dejavnost Vitezi današnjega časa mi vrača vero v to, da je v ljudeh veliko dobrega. Mnenja sem, da šola ne sme samo predajati znanja, temveč igra veliko in pomembno vlogo pri učenju vrednot, iskanju priložnosti, odpiranju oči za sočloveka in vzgoji za sočutje. Ko sem z našimi prostovoljci in mojo somentorico, občudujem njihovo srčnost, predanost in odprtost.
Včasih so ljudje živeli bolj povezano in danes mladi nimajo ali ne vidijo priložnosti za dobrodelnost. Šele ko izkusijo prostovoljstvo, spoznajo, da jim je prej nekaj manjkalo – da jih izkušnja potrpežljivosti, radodarnosti, požrtvovalnosti in dobrote napolni s srečo. To je povsem drugačna sreča od tiste, ko zmagaš v računalniški igri ali prejmeš sto všečkov na Instagramu!
Želim si, da bi vsi otroci in najstniki dobili priložnost, da sodelujejo pri prostovoljstvu. Da se šole ne bi obremenjevale le z ocenami in znanjem, čeprav je tudi to pomembno. Kaj nam bodo izobraženi in poklicno uspešni odrasli, če v njih ne bo srčnosti in če dobrega ne bodo znali deliti? Želim si, da bi čim več mladih vzgojili v duhu naslednje misli: Če ti gre v življenju dobro, ne zgradi višje ograje, ampak postavi daljšo mizo.«
Meta Štrumbelj OŠ Komenda Moste
Video je nastal v sodelovanju prostovoljcev OŠ Komenda Moste (Vitezi današnjega časa), Nacionalne organizacije skavtov Ukrajine, Združenja slovenskih katoliških skavtov in skavtinj ter Zveze tabornikov Slovenije. |
|
|
V tokratni številki vabimo k branju priročnika Abc prostovoljstva v šolah, ki je bil sicer spisan leta 2015, vendar vsebinski del ostaja še kako relevanten, pomemben in poln vseh potrebnih informacij. Izvedli boste več o tem, kaj prostovoljsko delo sploh je, kako se umešča v šole, kako pripraviti organizirano prostovoljstvo na šoli, kako pridobiti prostovoljce in odgovore na ostala vprašanja. Od izdaje priročnika se je nekoliko spremenil Zakon o prostovoljstvu, zato bodite pozorni na strani 25. - Zakon je v tem času postal šolam bolj prijazen, saj ni več potrebno imeti sklenjenega dogovora o sodelovanju z eno od prostovoljskih organizacij, ki so vpisane v razvid prostovoljskih organizacij AJPES, mora pa biti šola v AJPES-u zapisana kot organizacija s prostovoljskim programom. Prav tako ne boste več potrebovali Dogovora o medsebojnem sodelovanju, ki ga najdete na straneh 141-146.
|
|
|
|