Če ne vidite sporočila, kliknite na povezavo |
|
|
Spoštovani!
Pred vami je prva izmed treh številk Prostovoljskega novičnika za šole, ki ga bomo z namenom spodbujanja razvijanja prostovoljstva v šolah pošiljali v tem koledarskem letu. V vsaki številki bomo na temo prostovoljstva v šolah predstavili minule in prihodnje dogodke, izobraževanja, primere dobrih praks, uvodno besedo pa bomo prepustili gostom. Upamo, da boste z Novičnikom pridobili zagon za vzpostavljanje ali širjenje idej prostovoljstva in solidarnosti med učenci, dijaki.
Vabljeni k branju in seveda tudi deljenju Novičnika v kolektivu! Vabimo vas tudi k sodelovanju pri ustvarjanju vsebin Novičnika: na novice@filantropija.org nam pošljite zanimive prostovoljske zgodbe iz vaše šole ali vsebine, povezane s prostovoljstvom, za katere menite, da bi jih bilo smiselno deliti z ostalimi. |
|
|
V današnjem času je vse bolj očitno, kako velik pomen imata za civilno družbo vzajemna pomoč in solidarnost. Pandemija, vojna v Ukrajini, naraščajoči socialni nemiri v evropskih državah kažejo, da niti državne politike niti moč kapitala ne morejo preprečiti okoliščin, ki ljudi prizadenejo in ogrožajo njihovo prihodnost. Dodajmo še posledice klimatskih sprememb, ki bodo prinesle veliko socialnega gorja, novih migracij in konfliktov. V takšnih okoliščinah je za preživetje in kakovost življenja večine ljudi, ki ne sodijo v ekonomsko privilegirane skupine, ključnega pomena, da otroke in mlade vzgajamo za pro-socialno vedenje, za odgovoren odnos in skrb za skupnost in za druge.
Četudi vedno znova poudarjamo, da je družina glavni dejavnik vzgoje in socializacije, danes vse bolj prepoznavamo tudi pomen šole v procesih vzgajanja odgovornosti do skupnosti in do drugih.
Najbolj učinkovit način vzgoje in socialnega učenja je učenje skozi delovanje ali učenje skozi izkušnjo. Med najpomembnejšimi strategijami takšnega učenja je prostovoljno prosocialno ali skupnostno delo otrok in mladih. To ima dolgoletno tradicijo v slovenskem šolstvu in je prisotno na mnogih osnovnih in srednjih šolah. Vendar je njegov obstoj odvisen od stališč, dobre volje in energij posameznih šolskih delavcev – učiteljev, šolskih svetovalnih delavcev, ravnateljev, ki ga omogočajo, podpirajo in so nosilci teh dejavnosti. Da bi šole postale prostor izkustvene socializacije vseh otrok in mladostnikov za solidarnost in socialno odgovornost, bi moralo biti prostovoljno delo vgrajeno v vse šole, ki bi s tem imele obveznost ustvarjanja priložnosti za solidarnostno in skupnostno delo. Vzpodbujanje takšnega delovanja mora spremljati refleksija problemov ter vloge in možnosti učencev in dijakov, da kot člani razredne skupnosti, kot občani in državljani dejavno prispevajo k varnosti in dobrobiti svojih skupnosti.
Dokler pa prostovoljno delo še ni prisotno v vseh šolah v Sloveniji, pa spoštovanje in zahvala šolskim delavcem, ki delujejo kot organizatorji in mentorji prostovoljcev ali podporniki prostovoljnega dela v šolah. Vsem šolskim delavcem pa apel in vzpodbuda, naj po svojih močeh prispevajo k razvijanju prostovoljnega dela v šolah in prispevku šole k zagotavljanju medčloveške solidarnosti. Anica Mikuš Kos, predsednica Slovenske filantropije |
|
|
Vabimo vas na izobraževanje za pedagoške delavce Mentorstvo prostovoljcem v vzgoji in izobraževanju, objavljeno v katalogu KATIS, ki se bo odvijalo 21., 22 in 23. aprila v Ljubljani.
Z izobraževanjem želimo pedagoške delavce (vzgojitelje, učitelje v osnovnih in srednjih šolah, strokovne delavce v dijaških domovih in šolah s prilagojenim programom) usposobiti za kakovostno vodenje prostovoljstva otrok in mladih v vzgoji in izobraževanju. Prostovoljstvo bomo osvetlili kot način spodbujanja empatije, krepitve solidarnosti, kot pristop k razvijanju sodelovanja, pripadnosti in odgovornosti med otroki in mladimi. Več informacij o programu, ceni in prijavah najdete tukaj.
|
|
|
JUNAKI NAŠEGA ČASA:
Letos že 8. razpisujemo natečaj Junaki našega časa, katerega namen je razvijanje prostovoljstva otrok in mladih na šolah in v dijaških domovih. Šole vabimo, da nam predstavijo prostovoljske aktivnosti, ki jih izvajajo v tem šolskem letu. Prijavite lahko posameznike, razred ali celo šolo. Glede na kriterije, predstavljene v razpisu, tričlanska komisija podeli naziv šoli in učencem, ki bodo v tem šolskem letu do zaključka razpisa opravili najmanj 12 ur prostovoljskega dela. Namen natečaja vsekakor ni tekmovanje, zato prijav ne točkujemo in ne razvrščamo. Rok za oddajo prijavnice s prilogami je torek, 26. april 2022.
|
|
|
DAN ZA SPREMEMBE: Dan za spremembe je največja vseslovenska prostovoljska akcija, ki je nastala z namenom spodbujanja državljanov vseh starosti k aktivnemu odzivu na potrebe njihove skupnosti. Že vse od leta 2010 v začetku pomladi s sloganom Ne prepuščaj se toku, SPREMINJAJ tudi TI! nagovarjamo prebivalce Slovenije, da zavihajo rokave in skupaj vsaj za en dan postanejo prostovoljci in prostovoljke. Izvedba akcij ob Dnevu za spremembe predstavlja enkraten način, da v šolah spodbudimo zanimanje mladih za prostovoljstvo in skupnost. Z udeležbo lahko mladi prostovoljci pridobijo pomembno izkušnjo sodelovanja v skupno dobro. Soustvarjajmo skupnost je naslov letošnje, že 13. vseslovenske prostovoljske akcije, ki bo potekala v soboto, 9. aprila 2022. Za informacije o tem, kako prijaviti, načrtovati in izpeljati akcije, preberite Priročnik za vrtce, šole, dijaške domove in fakultete.
|
|
|
Nevladna organizacija Institute for Promotion of Education (IPEDU) Kosovo želi s slovenskimi šolami vzpostaviti sodelovanje na področju prostovoljstva. Želijo si povezovanja s šolami – sprva bolj virtualno, dolgoročno pa načrtujejo tudi možnost izmenjave mladih prostovoljcev pri projektih, na taborih. Če bi vas tako sodelovanje zanimalo ali pa že izvajate kakšne programe mednarodnega sodelovanja/izmenjav, nas prosim kontaktirajte.
|
|
|
Dora Smole, dijakinja Gimnazije Vič, o prostovoljstvu in družbenem aktiviranju mladih in o ovirah za aktivacijo:
»S prihodom na gimnazijo se me je poleg ostalih okoljskih tematik zelo dotaknil problem hitre mode ("fast fashion"). Ko sva s sestro izvedeli, da v Mladinskem centru AIA Mengeš vsak mesec organizirajo Izmenjevalnico oblačil, sva se pridružili organizaciji in izvedbi dogodka. Zdi se mi, da je to lep primer, kako globalni problem rešujemo na lokalni ravni. Dogodek, ki se ponovi enkrat na mesec v soboto, je za obiskovalce odprt od 16h do 20h. Za ekipo v povprečju štirih zagnancev je urnik nekoliko daljši in zajema dopoldansko odpiranje škatel, odnašanje dotrajanih oblačil na Humano (ja, tudi takih dobimo precej) in sortiranje po spolu, velikosti, uporabnosti in glede na sezono. Ko obiskovalci na dogodek prinesejo oblačila, jih prostovoljci sproti zlagamo, obiskovalci pa med tem iščejo primerne kose zase. Nekateri obiskovalci radi ostanejo tudi po več ur, da ne zamudijo kakšnih kosov. Po zaprtju Izmenjevalnice gremo prostovoljci domov pred ogledalo preizkušat tisto, česar oči obiskovalcev niso nikoli uzrle in je odtavalo v vrečo "za s sabo". Priznam, kar lepe stvari se najdejo, tudi za nas :)«
»Mladi se med seboj vedno pogovarjamo o aktualnih problematikah, vedno več pa si upamo tudi sodelovati pri njihovem reševanju. Pogosto je pasivnost v tem smislu posledica občutka nemoči in nezmožnosti vplivanja in obvladovanja situacije. Neposreden vpogled v to, kaj prostovoljsko delo in družbena aktivacija sploh pomenita in na kakšne načine se v praksi pojavljata, bi verjetno mnogim spremenil pogled na lastni vpliv. Čim pogostejše predstavitve različnih organizacij, delavnice in okrogle mize na šolah se zdijo dober prvi korak na poti k uvedbi teh tematik v obvezni del šolskega kurikuluma.«
|
|
|
V vsaki številki vam bomo svetovali gradivo na temo spodbujanja in promocije prostovoljstva med mladimi. Tokrat vam priporočamo priročnik, ki so ga trenerji in sodelavci Socialne akademije spisali ob soustvarjanju projekta Inkubator 4.0. V priročniku Kaj pa, če bi mi …? boste izvedli, kako spodbujati mlade, da bodo pričeli dajati pobude in sodelovali pri njihovemu uresničevanju. Priročnik je na voljo tudi v tiskani obliki.
|
|
|
|